Junior School staff

HEADMISTRESS Sarah Warner
PA to the headmistress Eva Fleming
MANAGEMENT  
Deputy headmistress Senior Primary Robynne Dunkley
Deputy headmistress Junior Primary Di Gordon
Chaplain: Revd Claudia Coustas
JUNIOR PRIMARY  
Grade 0 Agotha Clarke
  Lynn Trollip
Grade 0 assistants Jane Murewa
  Nomsa Moyo
Grade 1 Lauren Howden
  Philippa Di Benedetto
Grade 2 Sallie Pettit
  Jenny Saunders
Grade 3 Fungayi Dendere
  Jackie Cacioppo
JP teacher Nosipho Mokhutswane
SENIOR PRIMARY  
Grade 4 Teena Lowndes
  Trish Bonorchis
Grade 5 Nelisiwe Phakathi
  Linda Maishman
Grade 6 Annie Thom
  Rosemary Ncobela
Grade 7 Robyn Richmond
  Kerry Gibbons
  Linda Smith
  Rosie Crisafulli (locum)
AFRIKAANS Jeanine du Toit
  Angie Jennett
DESIGN AND TECHNOLOGY Teena Lowndes
  Nelisiwe Phakathi
  Revd Jenny Mabin-Krige
DRAMATIC ARTS Trish Bonorchis
  Linda Smith
  Carrie Firth
  Christi Lawless
ENGLISH Trish Bonorchis
  Carrie Firth
  Christi Lawless
  Teena Lowndes
  Linda Maishman
  Mokone Ramulifho
  Robyn Richmond
  Annie Thom
  Linda Smith
IT Linda Bradfield
  Nelisiwe Phakathi
  Lerato Shuping
  Janet Wells
ISIZULU Rosemary Ncobela
  Nelisiwe Phakathi
LIBRARIAN Robynne Dunkley
LIFE ORIENTATION AND DIVINITY Trish Bonorchis
  Robynne Dunkley
  Nelisiwe Phakathi
  Jenny Mabin-Krige
  Linda Maishman
  Teena Lowndes
MATHEMATICS Trish Bonorchis
  Sue le Sueur
  Teena Lowndes
  Koo Montgomery
  Shirleen Raubenheimer
  Robyn Richmond
  Kerry Gibbons
  Annie Thom
MUSIC Carol Shutte
  Jane Dunne
SESOTHO Antoinette Mshengu
  Alison Sher
NATURAL SCIENCE Teena Lowndes
  Linda Maishman
  Tracey Wood
  Kerry Gibbons
  Annie Thom
SOCIAL SCIENCE Trish Bonorchis
  Mokone Ramulifho
  Carrie Firth
  Rosemary Ncobela
  Robyn Richmond
VISUAL ARTS Revd Jenny Mabin-Krige
  Candice Gardner
SPORT  
Head of Junior School sport Jill Quicke
Head of department Taryn de Winnaar
  René Plant
  Caitlin Dace
  Linda Giuricich
  Amy Newsome
  Tracey Wood
  Kate Shepherd
  Roxy Coetzee-Turner
  Jennifer Fox
  Rose Hallendorff
  Antoinette Mshengu
  Michelle Zumpt
  Kelsey White
LEARNING SUPPORT TEAM  
Educational psychologists Heidi Burkhalter
  Carmen Whitfield
  Lara Rammutla
Remedial therapist Linsey Furman
Occupational therapist Samantha Smith
Speech therapist Anna Raciti
Physiotherapist Tracy Parker
ADMINISTRATION  
Admissions Tracy Hagen
Receptionist Carol Lethola
Little Saints marketing and secretary Mirka Glyptis
Admin assistant Piet Mogano
Admin and library assistant Thabisile Mbongwa
Business manager Maryanne Lansdown
PA to business manager Sherinne Kench
Operations manager Roger Young
Estate manager Gavin Roodt
Debtors controller Pritha Chetty
Creditor officer Patricia Govender
Debt controller Karen Bucher
Salary officer Claire Lord
Foundation manager Gillian O’Shaughnessy
Foundation administrator Joscelyn Young
Director of Community affairs Linda Giuricich
Community affairs co-ordinator Jane Lawther
Head of marketing Kathy Mittendorf
Head of public relations Leigh-Anne Hinton
Curator Pauline Grainger
Data base administrator Simone Meyer
Theatre manager Barry Strydom
Assistant theatre manager Jarred Parenzee
Cultural secretary Troy Stead
School nurse Leigh Sullivan
School nurse Tessa Ruysenaar
Services Manager Brinay Oertel-Snyman
Functions assistant Zanele Mthembu
IT SUPPORT  
IT manager John Berning
Database administrator Simone Meyer
IT network administrator Ryan Kuys
IT service engineer Katlego Rasegwete

LOVE | COMMUNITY | INTEGRITY